Velen van u tonen een reële interesse in de ontwikkeling van uw loopbaan.
Anticiperen, zich voorbereiden en kansen grijpen om door te groeien naar een hoger niveau of een hogere graad is een legitieme verwachting.
In deze context heeft de NUOD de autoriteiten ondervraagd om een duidelijk beeld te krijgen van de tijdschema’s voor de loopbaanproeven die bij de FOD Financiën worden georganiseerd, voor alle niveaus samen.
We hebben met name gevraagd:
- of er in de nabije toekomst examens of procedures voor toegang tot niveau A2 zijn gepland of overwogen bij de FOD Financiën, en volgens welk tijdschema;
- welke soorten tests of examens over het algemeen zijn gepland of overwogen (algemene tests, examens over specifieke kennis, situationele beoordelingstests, gesprekken, enz.
Een teleurstellend en weinig bemoedigend antwoord
Het antwoord dat we hebben gekregen is opnieuw vaag, onvolledig en weinig bevredigend.
De FOD Financiën geeft aan dat zij transparant wil communiceren met alle potentiële kandidaten. Zij preciseert echter dat de plannen voor de volgende vergelijkende examens voor niveau A2 – net als voor andere niveaus – nog niet voldoende gevorderd zijn om een concreet tijdschema mee te delen.
De autoriteit voegt eraan toe dat elke procedure uniek is en dat er momenteel geen informatie kan worden verstrekt over de aard van de examens die zouden worden georganiseerd.
Voor meer informatie worden de medewerkers verwezen naar… het intranet.
Een terugkerende en onaanvaardbare situatie
Dit soort antwoorden komt helaas regelmatig voor bij de FOD Financiën.
Al jarenlang vraagt de NUOD tevergeefs om een langetermijnplanning van de loopbaan-examens.
Een voorlopige kalender is echter essentieel voor het personeel.
Deze stelt de betrokken medewerkers in staat om:
- plannen te maken voor hun professionele toekomst;
- hun voorbereiding te structureren;
- zich volledig in te zetten voor hun loopbaanontwikkeling;
- hun motivatie en professionaliteit ten dienste van de overheid te versterken.
De eisen van de NUOD op het gebied van loopbaanontwikkeling
Ter herinnering, de NUOD eist:
- een duidelijke visie en meer transparantie over de mogelijkheden voor loopbaanontwikkeling;
- de regelmatige organisatie, binnen redelijke termijnen, van examens en loopbaantests, ook voor specifieke loopbanen;
- voor elk examen een voorafgaande, nauwkeurige omschrijving van de te bestuderen stof;
- het systematisch organiseren van opleidingen, vraag-en-antwoord-sessies en het ter beschikking stellen van syllabi;
- het enkele maanden van tevoren bekendmaken van een kalender en een planning van de examens, en het naleven daarvan;
- examens van een niveau en moeilijkheidsgraad die vergelijkbaar zijn met die welke in andere departementen voor gelijkwaardige functies worden georganiseerd;
- het opzetten en ontwikkelen van een echte loopbaan als deskundige;
- een redelijke termijn voor de bekendmaking van de resultaten
- het organiseren van opleidingen waarmee contractuele medewerkers zich kunnen voorbereiden op de examens voor de aanwerving van statutaire medewerkers.
.
De FOD Financiën moet een partner worden in uw loopbaan — en geen rem of tegenstander.
We moeten vaststellen dat we daar vandaag de dag nog ver van verwijderd zijn
